Sinuzitis
Tegobe u gornjim disajnim putevima su jedan od najčešćih razloga posjete ljekaru.
Sinuzitis je upala sluznice zrakom napunjenih paranazalnih sinusa u kostima obraza. Sinusi imaju zadaću da regulišu pritisak zraka koji nastaje pri disanju, a kod infekcije i otoka tkiva u nosu i gornjim disajnim putevima uzak prolaz između sinusa i nosa može se začepiti. Tada sluz iz njih ne može otjecati pa možete osjećati začepljenost i otečenost disajnih puteva. Akutni sinuzitis nastaje zbog širenja rinitisa, dakle upale nosne sluznice. Zato govorimo o istodobnoj upali nosa i sinusa – rinosinuzitis. Možete osjećati začepljenost i bol u obrazima.
Zbog čega nastaje akutni sinuzitis?
Prehlada se često razvija u upalu sinusa pa je stoga vrlo važno već u početnoj fazi virusne infekcije ili prehlade potražiti prirodnu pomoć i tako spriječiti upalu sinusa.
Najočitija razlika između simptoma prehlade (hunjavica, rinitis) i upale sinusa je trajanje tegoba. Kod prehlade curenje nosa traje dva ili tri dana, nakon čega slijedi stanje začepljenog nosa, koje opet traje dva do tri dana. Kad to prođe, osjećamo se bolje. O upali sinusa, odnosno upali sluznice i paranazalnih sinusa (sinuzitis) govorimo kada prehlada ili infekcija traju sedam dana ili više. Osnovna razlika je bol u jagodicama obraza i oko korijena nosa, što je karakteristično za sinuzitis.
Akutni sinuzitis nastaje zbog širenja rinitisa, dakle upale nosne sluznice. Zastajanje sluzi u sinusima stvara idealnu okolinu za rast različitih patogena. Uzrok akutnog sinuzitisa je obično virusna infekcija, iako ga mogu izazvati i bakterije.
Vjerovatnije je međutim da bakterijska infekcija slijedi nakon početne virusne, što produžuje trajanje bolesti. Virusna infekcija traje do 10 dana i većinom nestaje sama, ali kod bakterijske infekcije potrebno je liječenje antibioticima.
Rizik razvoja upale sinusa povećavaju i neke bolesti i stanja kao što su alergije, nosni polipi i tumori, devijacija nosne pregrade, infekcije zuba, cistična fibroza, gastroezofagealni refluks.
O hroničnom sinuzitisu govorimo kada je riječ o upali sluznice nosa i paranazalnih sinusa koja traje 12 ili više sedmica.
Hronični sinuzitis većinom se razvija kao posljedica akutnoga sinuzitisa, međutim manifestuje se drugačijim simptomima kao što su začepljen nos, postnazalni sekret, podbuhlost lica i malaksalost, a skoro uvijek ga prati upala gornjih disajnih puteva. Češće se razvija u bolesnika s alergijskim rinitisom, nealergijskim rinitisom, anatomskim nepravilnostima u nosu poput polipa i iskrivljene nosne pregrade te s imunološkim poteškoćama.
Kod akutnog sinuzitisa obično se ne prave pretrage, a kod dijagnosticiranja hroničnog sinuzitisa primjenjuju se CT i nazalna endoskopija.